E diel, 16.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Nga ana tjetër, Kombet e Bashkuara thanë se Salehi, i cili ishte president për 33 vite, do të niset për në Nju Jork, për trajtim mjeksëor, pas nënshkrimit të marrëveshjes.
Jemen: Presidenti e transferon pushtetin te zëvendësiPresidenti i Jemenit, Ali Abdullah Saleh, dhe opozita, e kanë nënshrkuar sot marrëveshjen për transfer të pushtetit. Nënshkrimi i marrëveshjes u bë në kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad.

Sipas marrëveshjes, e cila u ndërmjetësua nga shtetet arabe, për zgjidhjen e krizës politike në Jemen, zoti Saleh do ta transferoj pushtetin e tij te zëvendësi, para se të mbahen zgjedhjet e parakohshme. Parashihet që presidenti Saleh të ketë imunitet nga ndjekja ligjore.

Nga ana tjetër, Kombet e Bashkuara thanë se Salehi, i cili ishte president për 33 vite, do të niset për në Nju Jork, për trajtim mjeksëor, pas nënshkrimit të marrëveshjes.

Ai në muajin qershor kishte shkuar në Arabinë Saudite, për trajtim të plagëve, që i kishte marrë gjatë një sulmi kundër pallatit të tij në kryeqytetin e Jemenit, Sana.

Mendohet se qindra njerëz janë vrarë dhe mijëra të tjerë janë plagosur nga ndërhyrja e forcave të sigurisë së Jemenit kundër protestuesve, të cilët për muaj të tërë kërkonin largimin e presidentit Saleh.

Publikuar: 23.11.2011 | 21:33
Lexuar: 1235 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime