E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Duke theksuar se ndarja e Kosovës nuk është një zgjidhje reale, Tadiq tha se Serbia e ka propozuar këtë ide që në vitet ’60 të shekullit të kaluar, “gjë të cilën e kanë mbrojtur edhe shqiptarët”.
Tadiç: S’mund ta kthejmë Kosovën nën Serbi
Serbia nuk mund të zgjasë integrimet evropiane nëse nuk ka mbështetje nga qytetarët, e ata nuk do të japin mbështetje në rast se shteti nuk i mbron interesat e saj legjitime në Kosovë, ka thënë presidenti serb, Boris Tadiq.

“Serbia nuk e ka asnjë iluzion se mund ta kthej Kosovën në sistemin e Republikës së Serbisë, ashtu siç ishte para vitit 2000. Por, Serbia nuk heq dorë nga negociatat dhe kërkimi i një zgjidhjeje të qëndrueshme”, tha Tadiq për ditoren maqedonase “Dnevnik”, raporton Telegrafi.

Duke theksuar se ndarja e Kosovës nuk është një zgjidhje reale, Tadiq tha se Serbia e ka propozuar këtë ide që në vitet ’60 të shekullit të kaluar, “gjë të cilën e kanë mbrojtur edhe shqiptarët”.

“Por, kjo tash nuk ka mbështetje të mjaftueshme”.

Tadiq mendon se zgjidhja për Kosovën mund të jetë “sovraniteti i dyfishtë, por edhe ndonjë model që bazohet në zgjidhje ndërkombëtare, siç është modeli irlandez, Tiroli Jugor, apo ai në kohët e dy Gjermanive”. (zëri)

Publikuar: 19.12.2011 | 11:57
Lexuar: 1051 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet
doktori (19/12/2011 15:32:05) pak me ngadal ore hor...vritshi e pritshi ne vitet e 60 dhe shqiptaret i terorizoshi po tani...malo morgen.

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime