E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Studiuesi Uran Butka, për të shkruar këtë libër është mbështetur në dokumentacionet e shumë arkivave si të ishJugosllavisë, Maqedonisë, arkivën e shtetit dhe arkivën e ushtrisë, si dhe në dëshminë e 50 të mbijetuarve.
Promovohet libri


Masakra e Tivarit, ku humbën jetën rreth 3 500 rekrutë kosovarë, kishte përmasa të frikshme dhe ajo duhet ti bëhet e ditur të gjithëve.

Kështu deklaroi ministri i Turizmit Kulturës Rinisë dhe Sporteve, Aldo Bumci në promovimin e librit të studiuesit Uran Butka "Masakra e Tivarit dhe përgjegjësia e shtetit shqiptar".

Bumci shtoi se në historinë e Shqipërisë duhet hedhur dritë, nga studiuesit.

E ndërsa drejtori i Institutit të Historisë, Beqir Meta, deklaroi se drejtuesit e Shqipërisë së asaj kohe vendosën interesat e pushtetit përpara interesave kombëtare.

Studiuesi Uran Butka, për të shkruar këtë libër është mbështetur në dokumentacionet e shumë arkivave si të ishJugosllavisë, Maqedonisë, arkivën e shtetit dhe arkivën e ushtrisë, si dhe në dëshminë e 50 të mbijetuarve.

Publikuar: 10.02.2012 | 19:47
Lexuar: 1299 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime