E shtunë, 17.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Asambela e përgjithshme e UNESKO-s e proklamoi në vitin 1999 Ditën e gjuhës amtare, si përkujtim të studentëve, të cilët më 21 shkurt të vitit 1952 u vranë në Daka në Pakistanin Lindor, sot Bangladesh, pasi që protestuan për shkak se gjuha e tyre amtare nuk është shpallur për zyrtare.
UNESKO e shënon Ditën ndërkombëtare të gjuhës amtare

Anëtarët e Organizatës së KB-së për arsim, shkencë dhe kulturë (UNESKO) e shënojnë Ditën ndërkombëtare të gjuhës amtare - 21 shkurtin, me qëllim të promovimit të kulturës gjuhësore dhe llojllojshmërisë, si dhe shumëgjuhësisë.

Asambela e përgjithshme e UNESKO-s e proklamoi në vitin 1999 Ditën e gjuhës amtare, si përkujtim të studentëve, të cilët më 21 shkurt të vitit 1952 u vranë në Daka në Pakistanin Lindor, sot Bangladesh, pasi që protestuan për shkak se gjuha e tyre amtare nuk është shpallur për zyrtare.

Sipas vlerësimeve, pothuajse çdo ditë në botën zhduket nga një gjuhë, ndërsa linguistët parashikojnë qe rreth 6.000 gjuhë, deri në fund të shekullit 21 do të vdesin më shumë se gjysma, pothuajse edhe deri në 90 për qind.

Më shumë të rrezikuara janë gjuhët me numër të vogël të folësve prej disa qindra ose dhjetëra, dhe gjuhët të cilat përkasin në bashkësi të vogla të cilat nuk janë të civilizuara me popullatë me standarde perëndimore dhe nuk kanë institucione, konsiderojnë gjuhëtarët.

Publikuar: 21.02.2012 | 13:42
Lexuar: 1369 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime