E mërkurë, 19.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ka qenë pikërisht një studim i kryer nga hulumtuesit në Universitetin Yale dhe botuar në "Journal of Sexual Medicine”, i cili e ka lëshuar një alarm të tillë.
Biçikleta, i bën shumë keq jetës seksuale


Biçikletat, mjetet që favorizojnë transportin, pasi janë të bukura dhe praktike e sidomos në verë, paraqesin në fakt mjaft dëme për jetën tonë seksuale.

Ka qenë pikërisht një studim i kryer nga hulumtuesit në Universitetin Yale dhe botuar në "Journal of Sexual Medicine”, i cili e ka lëshuar një alarm të tillë.

Ai bëri një analizë të 48 çiklistëve që udhëtojnë më shumë se 18 kilometra në javë me biçikletë, e pikërisht të ndjesive që perceptojnë në zonën e legenit, e cila është në fakt në në kontakt me shalën e këtij mjeti.

Dhe gjatë udhëtimit, pacientët raportuan se ndiejnë një ndjesi mpirje apo shpimi gjilpërash.

Në këtë mënyrë, sipas ekspertëve, biçikleta, vë në rrezik jo vetëm shëndetin seksual të grave, por edhe atë të burrave.

"Këto incidente ndodhin në një pakicë të femrave, por gjithsesi, ngarja e biçikletës nuk ka efekte anësore", pohon studiuesja Alessandra Graziottin, nga Milano.

Publikuar: 26.05.2012 | 07:18
Lexuar: 5553 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime