E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Thotë se nuk ka asnjë problem shëndetësor, madje ngrihet çdo natë disa herë për të pirë ujë e për të shkuar në banjo. Maksimumi fle një orë e gjysëm e ngrihet sërish për të pirë ujë.
Konsumon 25 litra ujë në ditë dhe mjekët nuk e dinë pse
Një nënë e re në Britaninë e Madhe konsumon deri në 25 litra ujë në ditë. Sasha Kennedy, 26 vjeç, është e fiksuar pas ujit, saqë merr shishe të mëdha me ujë kudo që shkon.

Ajo shkon në tualet mbi 40 herë në ditë dhe pretendon se ka lënë edhe punën për shkak të mungesës së ujit cilësor.

Thotë se nuk ka asnjë problem shëndetësor, madje ngrihet çdo natë disa herë për të pirë ujë e për të shkuar në banjo. Maksimumi fle një orë e gjysëm e ngrihet sërish për të pirë ujë.

Që në fëmijëri ajo ka qenë e fiksuar pas ujit.

Mjekët janë të çuditur me këtë rast dhe nuk i japin dot shpjegim. Ata thonë se një femër e rritur duhet të konsumojë 1.6 litra ujë, kurse meshkujt 2 litra. Në të kundërt britanikët konsumojnë vetëm 200 ml në ditë, shumë më pak sa rekomandohet.

Megjithëse këshillohet të pihet shumë ujë, konsumimi i tepërt mund të provokojë hiponatremia, një problem në gjak që mund të sjellë edhe vdekjen. Raste të tilla të vdekjeve nga hiponatremia ka pasur disa në Britani.

Publikuar: 12.07.2012 | 09:51
Lexuar: 948 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime