E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Misioni i Fakultetit Juridik është përgaditja e studentëve për detyra profesionale, mësim për sjelje të përgjegjëshme dhe paisje me informacione për të arriturat e shkencës juridike si dhe zgjerimi i bashkësisë akademike me kuadro të reja profesionale.
Fjala përshëndetëse e Dekanit të Fakultetit Juridik!
Të nderuar brucosh të Fakultetit Juridik të Universitetit Shtetëror të Tetovës, i nderuari staf akdemik, i nderuari staf administrativ, të nderuar të pranishëm, sot dyert e fakultetit Juridik janë të hapura dhe me përgjegjësi e kompetencë po e fillojmë vitin e ri akademik 2009/10.

Sot jemi të përgaditur për një fillim të suksesshëm të vitit të ri akademik. Me kohë i kemi marrë të gjitha masat në pikëpamje organizative dhe funksionale. Kemi bërë angazhimet e profesorëve dhe bashkëpuntorëve për lëndët konkrete. Janë siguruar kapacitetet hapsinore për studimet e disperzura për drejtësi në qytetin e Kërçovës dhe të Shkupit, kemi rritur kapacitet organizative të administratës së Fakultetit, kemi siguruar kushte që garantojnë një fillim të mbarë.

Misioni i Fakultetit Juridik është përgaditja e studentëve për detyra profesionale, mësim për sjelje të përgjegjëshme dhe paisje me informacione për të arriturat e shkencës juridike si dhe zgjerimi i bashkësisë akademike me kuadro të reja profesionale.

Juristët e ardhëshëm që do të profesionalizohen në Fakultetin Juridik të Universitetit Shtetëror të Tetovës do të jenë të aftë të marrin pozita dhe të zënë vende të punës në fushën e jurispodencës, në administratën shtetërore në institucionet dhe organet e ndryshme të pushtetit shtetëror dhe në ekonominë e privatizuar.

Fakulteti Juridik i USHT-se


Gjatë viteve të studimit, ju të nderuar brucosh të Fakultetit Juridik, do të aftësoheni të sjellni vendime në mënyrë individuale dhe grupore, vendime profesionale dhe të krijoni karierë të bujshme të një juristi të mirëfilltë.

Do të paiseni me njohuritë nga të arriturat e shkences juridike të ndërthurur me përcaktimet e legjislacionit pozitiv dhe me zgjidhjet e praktikës gjyqësore. Me programin studimor bashkëkohor, me ndihmën e stafit profesional akademik dhe me përdorimin e metodës interaktive, gjatë viteve të studimit do t'i trajtojmë detyrat teorike dhe do t'ju qasemi çështjeve praktike që janë me interes krucial për kuadrot e reja profesionale ne fushën e drejtësisë.

Kuadrot qe do të përgaditen në Fakultetin Juridik të Universitetit Shtetëror të Tetovës do të posedojnë dituri konceptuale, aftësi komunikimi për nevojat e sukseseve në hapësirat lokale e globale, që pësojnë ndryshime të shpejta.

Fakulteti Juridik i USHT-se


Ne ofrojmë cilësi të lartë studimesh, mobilitet të studentëve, sistem akumulimi i cili aplikohet në rrafshin institucional, regjional, kombëtar dhe ndërkombëtar, zotërim të diturive, mendimin kritik dhe lirinë e shprehjes tek studentët dhe stafi akademik, ruajtje dhe rritje të standardeve akademike.

Stafi akademik i Fakultetit Juridik, në kuadër të programeve profesionale do të jenë të udhëhequr praj praktikës bashkëkohore mësimore – shkencore duke plotësuar standardet për institucionet e arsimit të lartë të përcaktuar në kornizat e standardeve dhe normativës të ISCEDI-it, OCED-it dhe Deklaratës së Bolonjës për zhvillim të arsimit të lartë.

Kur jemi në këtë ditë solemne të fillimit të ligjeratave të para për ju brucosh të Fakultetit Juridik, dëshiroj që në emrin tim, të kolegëve të mi dhe në emrin e të arriturave të Fakultetit Juridik, t'ju shpreh mirënjohjë për punën e palodhshme të stafeve të më hershme udhëheqëse të Fakultetit Juridik duke filluar nga viti 1994 e deri më sot.

Dhe në fund të nderuar brucosh më lejoni që në emrin e stafit udhëheqës të Fakultetit Juridik, stafit akademik dhe stafit administrativ, t'ju urojë shëndet, fat dhe suksese të larta në studime.


u.d. Dekani
Mr.sc. Agim Nuhiu
Fakulteti Juridik i USHT-se
Fakulteti Juridik i USHT-se
Fakulteti Juridik i USHT-se

Publikuar: 15.09.2009 | 12:59
Lexuar: 5163 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet
hamza (22/09/2009 17:29:08) pershedetje
ju deshiroj pune dhe sukses te mbare fakultetit juridik ,te gjithe juve poashtu edhe sukses te mbare te vitit te ri akademik.

HAMZA SADRIJA JURIST I DIPLOMUAR
10000 PRISHTINE.
rabije (12/11/2009 05:53:47) suksese te gjith juve student poashtu ju deshiroj pun te mbar te gjith profesoreve si dhe te punsuarve ne ket fakultet ju deshiroj pun te mbar dhe sukses sa me te lart
valon (17/11/2009 16:37:36) pershendetje
i nderuar rektor i u.j.te nderuar profesore,te nderuar ass.dhe ju studenta te nderuar ju pershendes dhe ju uroj pune te mbare te gjitheve e ne veqanti juve studente ju uroj suksese edhe ju pergezoj per vendimin e marr qe gjate jetes suaj te merreni dhe te studioni te drejten dhe shtetin.shendet dhe pune te mbare.
burim berlini (30/04/2010 03:40:42) o prof urime te pres ne berlin nga djali xhaxhait tung

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime