E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Fosilet u zbuluan nga Projekti i kërkimeve“Kobi”, të udhëhequra nga profesori Meave Liki. Sipas studiuesve këto lloje speciesh kanë jetuar rreth 1.950.000 vjet më parë.
Ne nuk ishim të vetmet qenie njerëzoreShkencëtarët kanë zbuluar edhe dy lloje speciesh të tjera të qenieve njerëzore që jetonin miliona vite më parë.

Studiuesit pas zbulimit të tri fosileve afër Liqenit të Turkanës në Kenia, vend ky që njihet edhe si “djepi i njerëzimit”, kanë arritur në përfundim se kanë zbuluar dy lloje të reja të njeriut të hershëm, që kanë jetuar së bashku me paraardhësin tonë të drejtpërdrejt, dy milionë vjet më parë.

Sipas studimeve, këto fosile kanë një fytyrë më të gjerë, nofullën e poshtme të plotë, dhe pjesën e dytë tënofullës më të ulët.

Fosilet u zbuluan nga Projekti i kërkimeve“Kobi”, të udhëhequra nga profesori Meave Liki. Sipas studiuesve këto lloje speciesh kanë jetuar rreth 1.950.000 vjet më parë.

Këto zbulime interesante janë publikuar në revistën e njohur “Natyre”, ndërsa dr. Liki për ”Daily Mail” ka shpjeguar se me këtë zbulim të ri duhet të hidhet një vështrim i ri studimor, se a ka pasur me të vërtetë edhe qenie të tjera, të cilat kanë jetuar më parë, por që janë zhdukur.

Publikuar: 11.08.2012 | 11:57
Lexuar: 870 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime