E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Themeluesi i Microsoft,i cili tashmë ndodhet larg kompanisë pasi është i thellësisht i zënë me aktivitetet e Fondacionit "Bill e Melinda Gates", ka investuar 5,3 milionë euro për tualetin e së ardhmes.
Tualeti i së ardhmes me energji diellore

Pasi tërhoqi vëmendjen e botës dhe pati fitime të mëdha me Windows, Bill Gates ka një plan të ri: Higjiena të jetë një e mirë e aksesueshme nga të gjithë.

Themeluesi i Microsoft,i cili tashmë ndodhet larg kompanisë pasi është i thellësisht i zënë me aktivitetet e Fondacionit "Bill e Melinda Gates", ka investuar 5,3 milionë euro për tualetin e së ardhmes.

Në vendet e botës së tretë për shkak të mungesës së impianteve higjienizues të përshtatshëm, shumë persona vdesin prej sëmundjeve që burojnë pikërisht nga kjo mungesë. Ndaj Bill Gates propozon një WC që përdor energjine me mikrovalë për të transformuar jashtëqitjet ne elektricitet. Një ripërdor urinën për shkarkimin, një tjetër transformon fecet në karbon.

Këto lloj WC janë prezantuar në Seattle në ambientet e fondacionit "Bill & Melinda Gates", në garën e ideuar nga themeluesi i Microsoft dhe gruaja e tij, për të ideuar WC të përshtatshme për 2.5 miliardë persona në botë që nuk kanë akoma në përdorim sisteme sanitare moderne.

Publikuar: 16.08.2012 | 10:53
Lexuar: 775 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime