E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ndonjëri nga pëllumbat e humbur kushton madje edhe 300 mijë dollarë, ndërsa besohet se janë zhdukur ndërmjet qyteteve Thirsk, Wetherby dhe Konsett, në veri të Anglisë.


Kultivuesit e pëllumbave postierë në Angli kanë arsye të besojnë në dukurinë që dashamirët e pëllumbave e quajnë “Trekëndëshi i Bermudeve për zogj”.

Gjatë vikendit të kaluar, nga 232 pëllumba të lëshuar, kanë arritur të kthehen te destinacioni i tyre.

Ndonjëri nga pëllumbat e humbur kushton madje edhe 300 mijë dollarë, ndërsa besohet se janë zhdukur ndërmjet qyteteve Thirsk, Wetherby dhe Konsett, në veri të Anglisë.

Meqë kjo nuk është hera e parë që ka ndodhur kështu, ekzistojnë teori pse po zhduken zogjtë.

Disa pëllumbaxhi mendojnë se bëhej fjalë për dukuri mbinatyrore, ndërsa të tjerët besojnë se ka dorë aktiviteti i jashtëzakonshëm diellor i cili ndikon në fushën magnetike të tokës dhe në këtë mënyrë pengon orientimin e zogjve.

Dyshohet edhe bazën e afërme të sapunimit Menwith Hill, për të cilën mendohet se emeton sinjale të jashtëzakonshme elektronike që cilat ndikojnë në humbjen e orientimit të pëllumbave.

Publikuar: 27.08.2012 | 10:24
Lexuar: 1967 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime