E diel, 16.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Lajmin e kanë bërë të ditur studiues gjermanë, të cilëve iu referohet agjencia e lajmeve "ANSA".
Statuja e Budës, fragment nga meteoriti 15 mijë vjeçar


Duket si skenari i një prej filmave të Indiana Jones, por bëhet fjalë për një histori të vërtetë.

Një statujë e Budës e zbuluar në Tibet nga shkencëtarët nazistë, të cilët ishin në kërkim të origjinës së racës ariane, është nxjerrë nga fragmenti i një meteoriti të rrëzuar në tokë rreth 15 mijë vjet më parë.

Lajmin e kanë bërë të ditur studiues gjermanë, të cilëve iu referohet agjencia e lajmeve "ANSA".

Statuja është pagëzuar "Njeriu i hekurt" dhe kjo vepër e cila peshon më shumë se 10 kilogramë është vetëm 24 centimetër e lartë.

Ajo u zbulua në vitin 1938 dhe u soll në Gjermani, ku ka qenë pjesë e një koleksioni privat deri në vitin 2009.

Publikuar: 27.09.2012 | 04:13
Lexuar: 1640 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime