E enjte, 13.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ushtria britanike ka ndërtuar dhjetë shkolla dhe ambulanca në provincën Helmand, ku zhvillohen pjesa më e madhe e operacioneve ushtarake si pjesë e këmbënguljeve që t'i përgjigjet strategjisë së talebanëve, njofton korrespondenti i MIA-s nga Londra.
Afganët i mbyllin shkollat që i kanë ndërtuar dhe dhuruar Britania e Madhe

Qeveria afgane i mbyll shkollat që i kanë ndërtuar inxhinierët ushtarakë britanikë, si dhuratë nga Qeveria e Britanisë së Madhe, për shkak se nuk ka mjaft para dhe kushte që t'i mirëmbajë, shkruan "Gardian", duke iu referuar burimeve qeveritare në Londër.

Ushtria britanike ka ndërtuar dhjetë shkolla dhe ambulanca në provincën Helmand, ku zhvillohen pjesa më e madhe e operacioneve ushtarake si pjesë e këmbënguljeve që t'i përgjigjet strategjisë së talebanëve, njofton korrespondenti i MIA-s nga Londra.

Kryngritësit insisitojnë t'i shfaqin forcat ndërkombëtare dhe sidomos britanikët si okupatorë të Afganistanit, të cilët kanë ardhur në vend, të prirur vetëm nga interesat e tyre, e deri te kyçja e forcave të armatës të Britanisë së Madhe, në ripërtëritjen dhe modernizimin e shtetit", sqarohet si pjesë e strategjisë për marrjen e "zemrës dhe shpirtit" të afganëve.

Komanda ushtarake afgane insiston që t'i bindë afganët t'i mbajnë objektet në vendbanimet më të mëdha, ku për objekte të këtilla ka nevojë të madhe.

Publikuar: 29.09.2012 | 06:31
Lexuar: 744 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime