E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Siç raportojnë mediat serbe, Nikolliq dhe Hague janë pajtuar se të gjitha çështjet e pazgjidhura në mes të Beogradit dhe Prishtinës duhet të zgjidhen përmes dialogut.
Nikolliq-Hague: Prishtina e Beogradi të dialogojnë






Presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq, ka pritur sot në Beograd sekretarin e jashtëm britanik, William Hague.

Siç raportojnë mediat serbe, Nikolliq dhe Hague janë pajtuar se të gjitha çështjet e pazgjidhura në mes të Beogradit dhe Prishtinës duhet të zgjidhen përmes dialogut.

Nikolliq mësohet të ketë thënë se Serbia është e gatshme që të bëjë shumë kompromise, porse "një gjë të tillë duhet ta bëjë edhe pala kosovare".

“Serbia është e gatshme për të gjitha zgjidhjet që mundësojnë jetë më të mirë për qytetarët e Kosovës dhe që janë në përputhje me Kushtetutën e shtetit tonë”, ka thënë presidenti serb.

Hague, në anën tjetër, ka mirëpritur “vendosmërinë e Serbisë në rrugën drejt BE-së, raportojnë mediat në Beograd.

Hague do të takohet sot edhe me kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiq.

Ai ka arritur në Beograd, pas qëndrimit në Prishtinë. Në kryeqytetin kosovar, Hague ka takuar presidenten Atifete Jahjaga, kryeministrin Hashim Thaçi dhe zyrtarë të tjerë të shtetit.

Publikuar: 25.10.2012 | 22:15
Lexuar: 860 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:















Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime