E hënë, 10.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Për ët shënuar këtë përvjetor jubilar dhe papa Benedikti XVI mbajti nëj shërbesë fetare.
500 vjet Kapela Sistine vepër e mjeshtrit Michelangelo

Kapela Sistine në Vatikan, një nga monumentet më të njohura në botë, shënon 500 vjetorin.

Më 31 tetor 1512, vetëm 20 vjet pas zbulimit të Amerikës, Papa Julius II, përmes një shërbese përuroi dhomën ku Michelangelo punoi për katër vjet, për të përfunduar afresket në tavan.

Për ët shënuar këtë përvjetor jubilar dhe papa Benedikti XVI mbajti nëj shërbesë fetare.

Kupola e mbushur me afreske u porosit nga Papa Sixtus IV, emrin e të cilit mban dhe sot.

Ajo është projektuar të jetë, dhe ende është, vendi ku kardinalët katolikë mbajnë konklavën e shenjtë për zgjedhjen e një Papë të ri dhe është përdorur për herë të parë për këtë qëllim pas vdekjes së Sixtus në 1484.

Papa gjithashtu përdor Kapelën çdo vit në janar, kur ai pagëzon foshnjat e porsalindur për të shënuar festëm e Pagëzimit.

Michelangelo Buonarroti pikturoi afresket e famshme, tani të konsideruara pjesë e Muzeut të Vatikanit, në dy periudha midis 1508 dhe 1541. Ende dhe sot kapela sistine mbetet një nga thesaret më të famshme në botë të artit të Rilindjes.
500 vjet Kapela Sistine veper e mjeshtrit Michelangelo
500 vjet Kapela Sistine veper e mjeshtrit Michelangelo

Publikuar: 01.11.2012 | 08:48
Lexuar: 3204 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime