E diel, 24.06.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Afati i plotesimit te fletparaqitjes elektronike eshte prej 7 deri 21 nentor ndesa shuma e burses eshte deri ne 1.500 denare per nente muajt e vitit shkollor 2012-2013.
MASH ka shpallur konkurs per 730 bursaMerita Gashi

400 bursa do te ndahen per ndihme sociale per nxenesit e shkollave te mesme publike dhe private. Per kete konkurs kandidatet duhet te kene mesatare te pakten 4, cmime te fituara ne garat vendore apo nderkombetare, te ardhura te ulta materiale te familjes se ngushte si dhe te jete femije me nje prind, ose pa prind, femije te shfrytezuesve te ndihmes sociale, dhe femije te kompensimit ne baze te teprices teknologjike.

Afati i plotesimit te fletparaqitjes elektronike eshte prej 7 deri 21 nentor ndesa shuma e burses eshte deri ne 1.500 denare per nente muajt e vitit shkollor 2012-2013.

MASH ndan edhe 50 bursa per nxenesit per nevoja te posacme te cilat duhet te kene mesataren se paku 3, gjendje e veshtire materiale e familjes me te ngushte, te jete femije i prinderve me nevoja te posacme, femije me nje prind ose pa prind, femije te shfrytezuesve te ndihmes sociale, dhe femije te kompensimit ne baze te teprices teknologjike.

Per kete konkurs afati i fletparaqitjeve eshte prej dates 12 deri 23 nentor ndersa shuma e burses arrin deri 2.000 denare per nente muaj te vitit shkollor.

Konkursi per ndarjen e 80 bursave per femije pa prinder nga shkollat e mesme shteterore dhe private te cilet duhet te kene mesatare te pakten 3,5 dhe dokumentet ti dorezojne ne MASH prej dates 12 deri 23 nentor. Shuma e burses per kete kategori nxenesish arrin ne 2.000 denare per nente muaj te vit shkollor.

Pervec kesaj MASH ndan edhe 50 bursa per nxenesit e shkollave te mesme qe kane si kriter cmimet e fituara ne garat shteterore dhe nderkombetare. Afati per dorezimin e dokumenteve eshte prej dates 7 deri 21 nentor dhe shuma e burses eshte 2.200 denare ne muaj.

Konkursi i fundit ne MASH perfshin 150 bursa per nxenes sportiste e talentuar nga shkollat e mesme te cilet duhet te kene mesatare se paku 4 dhe cmime nga garat shteterore dhe nderkombetare. Edhe per kete kategori afati i dorezimit te dokumenteve eshte nga 7 deri 21 nentor dhe shuma e burses arrin 2200 denare ne muaj.

Te gjitha dokumentet qe duhet ti plotesojne kandidatet per 5 kategorite, jane te pubikuara ne faqen e internetit te MASH-it, www.stipendii.mon.gov.mk. Dhe ne gazeten KOHA.

Nga MASH thone se nuk do te pranojne asnje dokument te paplotesuar dhe te dorezuar jashte ketij afati dhe u bejne apel nxenesve te lexojne me kujdes udhezimet per te gjitha dokumentet e nevojshme dhe ti plotesojne ato ne teresi sipas kerkesave te konkursit.

Publikuar: 08.11.2012 | 20:40
Lexuar: 1756 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet
antigona (15/11/2012 22:51:25) MENDOJ SE ESHTE E QELLUAR DHE UN KAM NEVOJ PER KET BURS NOTA MESATARE ESHTE SHKELQYSHEM MATERIALET EKONOMIKE NUK JAN EDHE SHUM TE MIRA...NE GARA KOMBTARE AS NDERKOMTARE SKAM MARR PJESS...POR DESHIROJ TE KONKUROJ NE KONKURSIN TUAJ..

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime