E shtunë, 17.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Rriten vetëm në Sierra Nevada dhe janë një ndër pasuritë më të mëdha natyrore të Shteteve të Bashkuara, të mbrojtura me lugj prej kohësh.
Pema gjigante mbi 3 mijë vjeçare
Ekipet e National Geographic sollën të tjera imazhe mahnitëse të shkëputura nga trupi i nënës natyrë.

Këtë herë në revistën natyrore u botuan fotot e ekipit në pemën e dytë më të lartë në botë, gjiganten 3200 vjeçare në Parkun Natyror në Sierra Nevada të Shteteve të Bashkuara.

Këto pemë, të njohura nga banorët lokalë si “Pema e kuqe” arrijnë deri në 94 metra lartësi dhe diametri i trupit të tyre shkon nga 6 deri në 8 metër.

Rriten vetëm në Sierra Nevada dhe janë një ndër pasuritë më të mëdha natyrore të Shteteve të Bashkuara, të mbrojtura me lugj prej kohësh.

Që me nisjen e kolonizimit të Amerikës, këto pemë gjigante, pjesë të drurëve koniferë, për shkak të madhështisë së tyre, tërhoqën vëmendjen e europianëve të hershëm që nisën të popullojnë kontinetin e ri.
Pema gjigante mbi 3 mijë vjeçare
Pema gjigante mbi 3 mijë vjeçare
Pema gjigante mbi 3 mijë vjeçare
Pema gjigante mbi 3 mijë vjeçare
Pema gjigante mbi 3 mijë vjeçare

Publikuar: 20.11.2012 | 13:19
Lexuar: 2438 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime