E enjte, 13.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

"Ka shumë zhvillim pozitiv. Për herë të parë, Këshilli Evropian unanimisht vendosi se zgjidhja e emrit me Shkupin është parakusht për fillimin e negociatave inkuadruese. Porosia deri te Shkupi është e qartë. Ata duhet të marrin hapa të vërteta që ta zgjidhin këtë mosmarrëveshje. Ka dy çelësa të cilët e hapin derën. Njëri është tek ata, ndërsa tjetrin e ka Evropa", tha Samaras.
Nimic në janar në Athinë me propozim të ri për emrin
Ndërmjetësuesi i KB-ve Methju Nimic në fillim të janarit në Athinë do të paraqesë propozim të ri për zgjidhjen e çështjes për emrin, lajmëron "Katimerini".

"Arritja e marrëveshjes për çështjen e emrit me Athinën është çelësi për hapjen e rrugës së Maqedonisë drejt anëatrësimit në BE", deklaroi mbrëmë kryeministri grek Andonis Samaras pas samitit dyditor në Bruksel.

"Ka shumë zhvillim pozitiv. Për herë të parë, Këshilli Evropian unanimisht vendosi se zgjidhja e emrit me Shkupin është parakusht për fillimin e negociatave inkuadruese. Porosia deri te Shkupi është e qartë. Ata duhet të marrin hapa të vërteta që ta zgjidhin këtë mosmarrëveshje. Ka dy çelësa të cilët e hapin derën. Njëri është tek ata, ndërsa tjetrin e ka Evropa", tha Samaras.

Siç lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Athina, Nimic do ta vizitojë Athinën në javën e dytë të janarit që të negociojë për propozim të ri. Sipas burimeve të "Katimerini"-it, propozimi nuk pritet të jetë shumë më i ndryshëm nga ai në korrik të vitit 2009 i cili ishte "Republika Veriore e Maqedonisë"

Publikuar: 15.12.2012 | 16:05
Lexuar: 759 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime