E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Festimi i Vitit te Ri ka traditat e veta, qe nga ato me klasiket e deri me te vecantat.
Viti i Ri, traditat e veçanta në vende të ndryshme
Qindra milionë njerëz në botë sonte në sheshet e qyteteve të tyre, në qendrat turistike, në kafene, restorante, klube nate... apo në atmosferë familjare në shtëpi, do ta përcjellin vitin 212 dhe do ta presin Vitin e Ri 2013.

Sonte ne darke, miliona njerez neper bote do hapin shishet e shampanjes per te festuar vitin e ri qe do te vije. Spanjollet hane disa kokrra rrushi, Danezet hidhen me kembet e lidhura ne vitin qe do te vije, etj. Ja cilat jane disa nga traditat per te festuar.

Festimi i Vitit te Ri ka traditat e veta, qe nga ato me klasiket e deri me te vecantat. Per disa, kjo feste simbolizon mbledhjen me miqte duke pritur lindjen e diellit, por per disa te tjere data 31 festohet ndryshe.

Ne Danimarke, njerezit ngjiten mbi karrige dhe hidhen qe atje te gjithe pernjeheresh ne mesnate, duke bere zhurme ne menyre qe te largojne fatin e keq.

Spanjollet hane 12 kokrra rrushi gjate mesnates per nje vit te mbare. Secila kokerr simbolizon nje muaj te vitit te ri.

Ne Filipine, Viti i Ri festohet me nje praktike te vecante. Derdhet plum i shkrire ne uje te ftohte dhe sipas formes qe mer metali i ftohur, viti do jete i mire ose i keq.

Sipas historianeve, Viti i Ri eshte festuar qe orej mijera vitesh. Edhe para lindjes se Krishtit, romaket kishin traditen e tyre, por kjo festohen me mars. Dita e Vitit te Ri ishte nje dite per te luajtur, per te ngrene e per te pire. Eshte pikerisht ne vitin 46 para Krishtit qe Jul Cezari ka futur kalendarine ri sipas te cilit data 1 janar ishte fillimi i vitit te ri.

Pjesa me e madhe e botes sot feston ne kete date, por per ortodokset qe vazhdojne ende me kalendarin julian, viti i ri fillon ne daten 14 janar dhe per kinezet gjithcka vendoset ne baze te pozicionimit te henes, por zakonisht festohet data 21 janar ose 20 shkurt.

Natën e Vitit të Ri mot i kthjellët dhe i ftohtë

Moti do të jetë me diell dhe me vranësira të vogla mesatare lokale. Do të fryjë erë e dobët me drejtime të ndryshme.

Temperatura do të lëvizë prej gjashtë deri në 12 gradë.

Në Shkup do të jetë mot me diell me vranësira mesatare lokale. Do të fryjë erë e dobët nga drejtime të ndryshme.Temperatura do të arrijë deri në tetë gradë Celsius.

Gjatë Natës së Vitit të Ri pritet ndryshimi i motit do të jetë stabil dhe i ngrohtë. Gjatë ditës do të jetë mot me diell dhe me mjegull deri në vranësira mesatare dhe me erë të lehtë me drejtim jugor.

Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej minus gjashtë deri në zero, ndërsa ajo ditore prej gjashtë deri në 11 gradë celsiuz.


Publikuar: 31.12.2012 | 11:55
Lexuar: 2974 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet
fabio (17/01/2013 19:05:38) shume bukur
adison (18/12/2013 17:41:23) se si festohet viti i ri ne egjipt

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime