E hënë, 22.10.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

66 македонски училишта добија по една интерактивна интернет табла од Македонски телеком. Донацијата е тешка 165 илјади евра, а ваквата табла чини околу 2600 евра.
По „Компјутер за секое дете“, сега и компјуте
Новите компјутерски табли имаат екран осетлив на допир, а засега ќе се користат за предметите математика и македонски јазик. 130 наставници веќе поминале и обуката како да работат со нив. Според најавите на Министерството за образование и наука, во иднина во секоја училница во земјава старата зелена табла ќе биде заменета со комјутерска табла. Инаку оваа акција е своевидно продолжение на проектот „Компјутер за секое дете“ со кој изминативе училиштата низ земјава беа опремувани со компјутери. Проектот кој чинеше над 50 милиони евра не доживеа успех. Дел од компјутерите завршија по подруми, бројни кражби по училиштата останаа нерасветлени, а дел од наставниците не беа подготвени за користење на информатичката опрема.

Publikuar: 19.02.2013 | 23:03
Lexuar: 2261 herė
Printo PDF format Shto nė,..

Komentet

Ndalohet pėrdorimi i gjuhės denigruese dhe fjalėve ofenduese ndaj individėve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet qė s`kanė tė bėjnė me temėn e artikullit. Moderatorėt mbajnė tė drejtėn e fshirjes sė komenteve qė thyejnė rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:

Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime