E diel, 9.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Këto simptoma shfaqen kryesisht tek moshat e mëdha, obezët, punëtorët e krahut apo edhe ato persona që kanë një anomali të lindur.
Protezat e gjuritVitet e fundit janë shtuar shumë personat që vendosin të bëjnë një ndërhyrje kirurgjikale për shkak të problemeve në gju. Dhimbjet e vazhdueshme në ecje shkaktohen si rezultat i fërkimit të dy sipërfaqeve artikulare. Këto simptoma shfaqen kryesisht tek moshat e mëdha, obezët, punëtorët e krahut apo edhe ato persona që kanë një anomali të lindur.

Proteza e një artikulacioni që ka pësuar dëmtim në gju është një nga sukseset më kryesore në fushën e ortopedisë së këtij shekulli. Në dhjetëvjeçarin e fundit përmirësimet e teknikave kirurgjikale dhe të materialeve teknologjikisht të përparuara kanë bërë të mundur që pas fazave rehabilituese pacienti të jetë në gjëndje te kryejë aktivitetet e përditshme me më shumë lehtësi dhe mbi të gjitha pa dhimbje.

Këto lloj operacionesh kryen edhe në Shqipëri. Një nga pacientët që ka pasur probleme me gjurin ka vendosur të bëjë një ndërhyrje kirurgjikale në spitalin SALUS. Ndërhyrja konsiston në zëvendësimin e sipërfaqeve artikulare me sipërfaqe artificiale plastikë-metal me plastikë-qeramikë. Proteza që inkorporohet në trupin e njeriut zgjat 15-20 vjet, megjithatë jetëgjatësia e saj varet edhe nga fakti se si e përdorim atë, pesha, aktiviteti dhe gjendja e përgjithshme e pacientit.

Pasi kanë kaluar disa ditë nga ndërhyrja kirurgjikale pacienti fillon të lëvizë këmbën duke bërë disa ushtrime që do t’i shpjegohen nga fizioterapisti në bazë të udhëzimeve të kirurgut ortoped.

Faza e rikuperimit varet nga patologjia, mosha, karakteri dhe obeziteti, megjithatë në përgjithësi zgjat 1-3 muaj.

Operacioni i pacientit ka përfunduar me sukses, por do të duhet pak kohë dhe durim deri në rikuperimin e tij të plotë.

Publikuar: 01.03.2013 | 12:31
Lexuar: 1063 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime