E shtunë, 15.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Në SHBA në vit janë regjistruar rreth 700.000 raste të tilla prej të cilave 2.500 kanë përfunduar me vdekje.
Manikyri i rrezikshëm për shëndetin

Investigimet e reja treguan se llampat UV, të cilat rregullisht përdoren në sallonet për manikyr gjatë zbukurimit të thonjve me xhel, e rrisin rrezikun e tumorit të lëkurës.

Ekpertët konfirmojnë se bëhet fjalë për SCC, respektvisht karcinom të qelizave plloçake, që konsiderohet si rasti i dytë më i shpeshtë i tumorit të lëkurs, i shkaktuar nga ekspozimi i vazhdueshëm në rrezet UV. Më shpesh paraqitet te duart dhe rreth thonjve.

Në SHBA në vit janë regjistruar rreth 700.000 raste të tilla prej të cilave 2.500 kanë përfunduar me vdekje.

Shkencëtarët shtojnë se edhe rreziku i sëmundjeve me ekspozimin e duarve nën llampat UV është i vogël, por nuk është aspak për ta neglizhuar. Edhe pse për një kohë të gjatë flitet për ndikimin e dëmshm të këtyre llapmave për shndetin deri tani janë zbuluar investigime valide që e konfirmojnë këtë, pasi që është e njohur se ato shkaktojnë mplakjen e lëkurës dhe hiperpigmentim.

Damave i rekomanohet që ta shmangin manikyrin për të cilin është i domosdoshëm përdorimi i llampave UV si dhe përdorimin e detyuruar të kremit për duart me faktor mbrojtës nëse gjithsesi vendosin që të bëjnë një trajtim të tillë.

Publikuar: 22.03.2013 | 08:47
Lexuar: 2303 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime