E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Kjo vepër promovohet me rastin e 320-vjetorit të vdekjes së Pjetër Bogdanit.Për librin pritet të flasin Frrok Kristaj dhe Prend.
320-vjetori i vdekjes së Pjetër Bogdanit


Shoqata kulturore “Anton Pashku” të mërkurën (23 dhjetor) në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës në Prishtinë, promovon librin me studime dhe kritikë letrare “Tradita hasjane e shkrimit shqip” e krijuesit tashmë të afirmuar Besim Muhadri (magjistër i shkencave filologjike).

Kjo vepër promovohet me rastin e 320-vjetorit të vdekjes së Pjetër Bogdanit.

Libri në fjalë është vepra e njëmbëdhjetë e autorit, i cili deri me tani ka shkruar këta libra: "Diçka e bukur po ndodh" dhe "A harrohet fytyra e nënës", poezi, pastaj “Rrenuesit vinin natën”, tregime, “Rigon e rrjedh nëpër Has”, panoramë letrare, "Vështrime letrare, kritike”, "Dhuna dhe krimet serbo-malazeze në arsimin shqip në komunën e Gjakovës 1990-1999”, (monografi), "Të jesh poet", dialog me Din Mehmetin, "Dhuna dhe liria në poezinë e Din Mehmetit", intervistë, "Lugishta e Hasit nga Dervish Salihu deri në luiftën e UÇK-së”, monografi, "Histori e përsëritur”, monografi (bashkautor) dhe "Tadita hasjane e shkrimit shqip".

Për librin pritet të flasin Frrok Kristaj dhe Prend.

Publikuar: 23.12.2009 | 10:23
Lexuar: 1980 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime