E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Në raportin e publikuar sot, theksohet se më se dy miliardë njerëz në mbarë botën e plotësojnë ushqimin e tyre me insekte.
OKB: Ushqimi me insekte e redukton urinë në botë
Një raport i ri i Organizatës për Ushqim dhe Agrikulturë të Kombeve të Bashkuara thotë se ushqimi me insekte mund ta ulë urinë në botë dhe ta reduktoj ndotjen.

Në raportin e publikuar sot, theksohet se më se dy miliardë njerëz në mbarë botën e plotësojnë ushqimin e tyre me insekte.

Megjithatë, theksohet se “neveria ndaj këtij ushqimi mbetet pengesa më e madhe për pranimin e insekteve si burim i vlefshëm i proteineve në shumë vende perëndimore”.

Raporti thotë se insektet kanë proteinë të cilësisë së lartë, që janë “veçanërisht të rëndësishëm si shtesë ushqimore për fëmijët e kequshqyer”.

Duke marrë parasysh se “insektet gjenden çdokund dhe ripërtrihen shpejtë”, ata nuk e ndotin ambientin, pasi “lënë pak gjurmë në ambient”.

Publikuar: 13.05.2013 | 23:03
Lexuar: 1045 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime