E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Malaria është e përhapur midis njerëzve nga insektet, kështu shpresohet se duke i dhënë imunitet mushkonjes nga malaria mund të zvogëlohen rastet e njeriut.
Bakteret që e bëjnë mushkonjën rezistente
Hulumtuesit kanë gjetur një sforcim te baktereve që mund të infektojnë mushkonjat dhe i bëjnë ato rezistente ndaj parazitit të malaries.

Studimi, në revistën Science, tregon parazitet qe luftojnë për të mbijetuar në mushkonjat e infektuara.

Malaria është e përhapur midis njerëzve nga insektet, kështu shpresohet se duke i dhënë imunitet mushkonjes nga malaria mund të zvogëlohen rastet e njeriut.

Ekspertët thanë se ky eshte vetem nje hap, perspektiva duket e largët për kontrollin e malaries.

Malaria është një sëmundje e madhe globale. Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se 220 ​​milionë njerëz janë të infektuar çdo vit dhe 660.000 vdesin.

Publikuar: 28.05.2013 | 09:40
Lexuar: 740 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime