E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Në këtë Antologji janë përfshirë disa nga poetët më të mëdhenj të shekullit të njëzet, Ana Akhmatova, Paul Celan, Margaret Atëood, Paolo Neruda, Adrienne Rich, nobelistja polake Wislawa Szymborska, Nazim Hikmet
Dy poetë shqiptarë në një antologji botëroreNë Britaninë e Madhe kohët e fundit është vënë në qarkullim një Antologji poetike me 100 poezitë më të mira që kanë kontribuar artistikisht gjatë shekullit të njëzet për mbrojtjen e vlerave të së Drejtës së Njeriut, Antologji e cila po shitet suksesshëm në Libraritë prestigjioze angleze "Waterstone".

Antologjia titullohet "Fire in the Soul" dhe është publikuar nga Shtëpia Botuese "Neë Internationalist" e Oxfordit.

Në këtë Antologji janë përfshirë disa nga poetët më të mëdhenj të shekullit të njëzet, Ana Akhmatova, Paul Celan, Margaret Atëood, Paolo Neruda, Adrienne Rich, nobelistja polake Wislawa Szymborska, Nazim Hikmet. Për herë të parë në një Antologji të këtij lloji janë përfshirë me poezitë e tyre dhe dy poetë shqiptarë, Rudolf Marku me poezinë e njohur antologjike "Kali i Kaligulës" dhe poeti Visar Zhiti me poezinë "Dashuri", poezi e cila mbyll Antologjinë poetike.
/Michael Griffin/

Publikuar: 26.01.2010 | 04:21
Lexuar: 3349 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime