E mërkurë, 19.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Shkencëtarët e lidhin kërcënimin e përmbytjeve në shkallë të gjerë, në radhë të parë, me emetimet e gazeve serë.
Pas 100 vjetësh 1.700 qytete amerikane do të përmbyten

Pas 100 vjetësh rreth 1.700 qytete amerikane, duke përfshirë këtu New Yorkun, Bostonin dhe Miamin, mund të ndodhen nën ujë, thuhet në një raport të studiuesit të Organizatës së pavarur “Climate Central” Benjamin Strauss.

Sipas parashikimit të tij, në fund të këtij shekulli niveli maksimal i lejueshëm i ujit në dete dhe oqeane do të rritet më shumë se që duhet.

Që në dhjetëvjeçarin e ardhshëm rreth 80 qytete të SHBA rrezikojnë të përmbyten, ndërkohë që "pengje" të fatkeqësisë natyrore mund të bëhen 835 mijë persona.

Shkencëtarët e lidhin kërcënimin e përmbytjeve në shkallë të gjerë, në radhë të parë, me emetimet e gazeve serë.

Publikuar: 01.08.2013 | 12:46
Lexuar: 1615 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime