E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Vendimi politik dhe antiligjor i ministrit Todorov praktikisht është një pazar pa hanxhiun, pa ata të cilët duhet ta zbatojnë, pra pa e marrë parasysh faktin nëse nxënësit shqiptarë mund të përballojnë mësimin e tri gjuhëve që në klasën e parë.
Këshilli i komunës së Zhelinës, jo mësimit të maqedonishtes nga klasa e parëKëshilli i Komunës së Zhelinës diskutoj në lidhje me vendimin e Ministrisë së arsimit për mësimin e gjuhës maqedone nga doli konkluzioni se mësimi i gjuhës maqedonase nga klasa e parë është i pa arsyeshëm, politik dhe antiligjor.

“Vendimi i ministrit të arsimit Nikolla Todorov për mësimin e gjuhës maqedonishte në shkollat shqipe që nga klasa e parë fillore e konsiderojmë të pa arsyeshëm, të pa matur, madje tendencioz, duke marrë parasysh faktin se në drejtim të realizimit të këtij vendimi nuk janë bërë kurfar konsultimesh e përgaditjesh, kurfar analiza e studimesh profesionale, shkencore – pedagogjike.

Vendimi politik dhe antiligjor i ministrit Todorov praktikisht është një pazar pa hanxhiun, pa ata të cilët duhet ta zbatojnë, pra pa e marrë parasysh faktin nëse nxënësit shqiptarë mund të përballojnë mësimin e tri gjuhëve që në klasën e parë, thuhet në kumtesën e Këshillit të Komunës së Zhelinës

Qëllimin e integrimit ministri e ka kuptuar gabimisht ose ashtu do ta kuptoje, ngase integrimi në të vërtetë nënkupton reciprocitetin, pra edhe mësimin e gjuhës shqipe nga nxënësit maqedonas. Së këtejmi, vendimi diskriminues i ministrit të arsimit Nikolla Todorvo duhet të tërhiqet menjëherë, duke marë parasysh pasojat që mund ti ketë për arsimin shqip dhe për marëdhëniet edhe ashtu të acaruara ndëretnike” thuhet në ragimin e Këshillit të Komunës së Zhelinës, thuhet në kumtesën e Këshillit të Komunës së Zhelinës

Publikuar: 08.02.2010 | 03:22
Lexuar: 1884 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet
Ilir (09/02/2010 02:14:24) Eshte vendim politik i mistrecit Todorov bashke me kllapen e tije. Ky vendim nga te gjithe shqiptaret duhet injoruar.

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime