E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Pejsazhi i sipërfaqës së vendit përshkrohet nga rrafshet qendrore të cilal vend pas vendi prehen apo përthekohen nga vargmalet.
Misionet diplomatike te Kamboxhes ne bote (FOTO)


Mbretëria e Kamboxhias është një shtetë i ndodhur në pjesën jugore të Azisë. Vendi shtrihet përgjatë gjirit tajlandezë me të njëjtin emër, Tailandës, Laosit dhe Vietnamit. Kryeqyteti Fnom Pen (int. Phnom Penh) ndodhet në jug të shtetit. Pejsazhi i sipërfaqës së vendit përshkrohet nga rrafshet qendrore të cilal vend pas vendi prehen apo përthekohen nga vargmalet. Në pjesen perendimore shtrihet liqeni i quajtur Tonle Sap, ndërsa pjesa lindore përshkruhet me rrjedhen e lumit Mekong, njëherit edhe njëri ndër lumenjët më të gjatë nga dhjetë lumenët që gjarpërojnë pejsazhin.

Kjo mbretëri ka dalur nga si perandoria "Kambuja". Perandori e cila pikën e vlimit të zhvillimit filloj nga shekulli i IX-të dhe nga shekulli XV filloj shpërpërjen. Mbeturina të ndërtesave nga kjo kohë, të ndodhura në lokacionet si Angkor, Roluos, Banteay Srei dhe Viehear, janë marrë nën mbikëqyrjen e ruajtjes së trashëgëmis botërore të OKB-së. Pas pavarsimit nga fuqia kolonializuese franceze në vitin 1953, vendin e përfshihu lufta qytetare e gjatë e cila pas vete la shumë të vdekur dhe një ekonomi të përdhosur. Kësaj gjendje të vendit, për të keç i ndihmojë dhe lufta e Vietnamit si dhe diktatura e ngritur përreth "Khmerit të Kuq" nga viti 1975 deri më 1979.
Misionet diplomatike te Kamboxhes ne bote (FOTO)
Misionet diplomatike te Kamboxhes ne bote (FOTO)
Misionet diplomatike te Kamboxhes ne bote (FOTO)
Misionet diplomatike te Kamboxhes ne bote (FOTO)
Misionet diplomatike te Kamboxhes ne bote (FOTO)
Misionet diplomatike te Kamboxhes ne bote (FOTO)
Misionet diplomatike te Kamboxhes ne bote (FOTO)

Publikuar: 22.09.2013 | 17:28
Lexuar: 1032 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime