E martë, 11.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Raketa, traktorë graviteti apo veshje me shkëlqim, kanë qenë këto disa ide të hedhura deri më tani për shkatërrimin e asteroideve.
Plani i ri për shpëtimin e botës nga asteroidët


Duket sikur ka me mijëra ide se si të devijojmë një asteroid nga toka.

Raketa, traktorë graviteti apo veshje me shkëlqim, kanë qenë këto disa ide të hedhura deri më tani për shkatërrimin e asteroideve.

Por ideja më e fundit është ajo e hedhur nga një grup astronautësh, të quajtur “Association of Space Explorers”, të cilët mendojnë të bashkojnë burimet e agjencive hapësinore të botës.

Ideja e tyre u aprovua nga Kombet e Bashkuara dhe pritet të vihet në zbatim në dhjetor.

Ky plan do të organizojë grupe shkencëtarësh, nga agjenci të ndryshme hapësinore dhe do të hedhin ide se si mund t’i devijojnë asteroidët që të mos përplasen me tokën.

Puna do të fokusohet më tepër tek asteroidët e vegjël, të cilët janë më të vegjël se një kilometër.

Publikuar: 05.11.2013 | 10:02
Lexuar: 821 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime