E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Cauchi , i cili jeton në fshatin e vogël rural të Mgarr , nuk është i huaj për të fituar në këtë talent show. Ajo përfundoi e para në përzgjedhjen ndërkombëtare të konkursit të këngës San Remo Junior dhe është nderuar me një çmim për arritjet e vitit 2013 Malta Music Awards . Ajo po ashtu ka pasur sukses në një numër të talent shows në Itali.
Malta fiton “Junior Eurovision Song”
Malta ka fituar garën e këtij viti Junior Eurovision Song mbajtur në Kiev , Ukrainë. Njëmbëdhjetëjeçarja Gaia Cauchi shënoi 130 pikë me baladën e saj The Start, të cilën edhe ajo ndihmoi ta shkruajë. Ajo mundi 11 vende të tjera për të fituar trofeun , me Ukrainën dhe Bjellorusinë e mbarimit të dytë dhe të tretë. Kjo është hera e parë që Malta ka fituar konkursin , pas kthimit të konkurruar pas një ndërprerjeje trevjeçare.

Cauchi , i cili jeton në fshatin e vogël rural të Mgarr , nuk është i huaj për të fituar në këtë talent show. Ajo përfundoi e para në përzgjedhjen ndërkombëtare të konkursit të këngës San Remo Junior dhe është nderuar me një çmim për arritjet e vitit 2013 Malta Music Awards . Ajo po ashtu ka pasur sukses në një numër të talent shows në Itali.

Versioni Junior i konkursit Eurovision Song ka qenë duke u mbajtur që nga viti 2003. Mbretëria e Bashkuar nuk ka marrë pjesë në këtë konkurs që nga viti 2005 .

Vende të tjera që morën pjesë në këtë vit përfshirë Rusinë , Gjeorgjinë , Armeninë, Azerbaixhanin , Hollandë , Suedi , San Marino , Moldavinë dhe IRJ të Maqedonisë .

Fituesi i Eurovizionit i këtij viti , i Danimarkës Emmelie de Forest , ka përformuar edhe gjatë shfaqjes./zeri/

Publikuar: 03.12.2013 | 10:55
Lexuar: 945 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime