E mërkurë, 19.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Një në dhjetë shtete, të marra në analizë, ka përjetuar rritje të konsiderueshme në nivelin e rrezikut afatshkurtër politik.
Top 10 shtetet më të rrezikshme në botëNiveli i konfliktit, terrorizmi dhe përmbysjet e regjimeve në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, si dhe rritja e dhunës politike në lindje të Afrikës, ka ngritur nivelin e paqëndrueshmërisë politike në nivel global .

Firma britanike për analiza të rrezikut, “Maplecroft”, ka bërë hulumtimin e shteteve të botës në aspektin e sigurisë. Një në dhjetë shtete, të marra në analizë, ka përjetuar rritje të konsiderueshme në nivelin e rrezikut afatshkurtër politik, raporton CNN.

Ja cilat janë dhjetë shtetet më të rrezikshme në botë:

1. Somalia
2. Siria
3. Afganistani
4. Sudani
5. Kongo
6. Republika e Afrikës Qendrore
7. Jemeni
8. Libia
9. Sudan Jugor
10. Iraku

Publikuar: 15.12.2013 | 12:40
Lexuar: 1082 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime