E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Për paraqitjen e tij të parë në Turqi, artisti britanik Anish Kapoor ka sjellë veprat e mëdha që nuk kanë qenë kurrë më parë të ekspozuar në një galeri.
Kapoor shfaq në Stamboll veprën unike prej guri

Pllaka masive prej guri të lakuar, të llojit oniks i lëmuar iranian dhe gur ranor i përafërt, me peshën prej 121 tonësh, është ekspozuar në galeritë e muzeut “Sakip Sabanci” të Stambollit. "Më shumë se gjysma e kësaj pune nuk është treguar më parë, ndoshta për shkak se ata kishin nevojë për më shumë kohë për të," tha Kapoor.

Ekspozita, e cila ka tërhequr pothuajse 100.000 vizitorë që nga dita kur ajo u hap në shtator, ka zgjatur deri në shkurt.
Ajo përfshin pjesë argëtuese abstrakte të gdhendur nga mermeri italian si "Tongue" (1998), "mollis" (2000) dhe "Grace" (2004) që janë kontribuon e anatomisë njerëzore.

Gur gëlqeror "Dragon" (1992) është bërë për të njëjtën kohë si “untitled 1991”.

Që atëherë, artisti me bazë në Londër është bërë një punonjës i përhershëm i artit në sferën publike, me një mori të komisioneve në të gjithë globin, duke përfshirë edhe këtë vit të bujshme "Ark Nova", një purpurt, celular, sallë inflatable koncert për cunami-hit Japoni.

Në Stambollin e vjetër, muret e tij bizantine dhe xhamitë në formë kubike osmane, ndjehet se ishte në vendosjen e duhur për skulpturën ë gurit te Kapoor-së, tha kuratori Norman Rosenthal, ish-sekretari i Akademisë Mbretërore në Londër.

Një tjetër arsye që Kapoor ka pritur për të treguar punën e tij prej guri, ishte sfida për të gjetur hapësirën e duhur të brendshme për të filluar një instalim të përbërë nga copa të mëdha, të tilla të rënda.

“Traditë ka qenë që skulpturat e gurit të vendosën në ambient të jashtëm, mirëpo unë kam kërkuar që ajo të vendoset në ambient të brendshëm”, tha ai.

Në të vërtetë, prania e një figure të madhe nga arti bashkëkohor si Kapoor, një nga artistët më të mirë të Britanisë, paraqet tregun e artit të Turqisë dhe ndikimin e saj ekonomik .

Ekspozita e mëparshme në Sabanci, e cila u hap në vitin 2002, përfshijnë Picasso, Rodin dhe Monet, dhe muzeu është një lojtar kyç në marrjen Stamboll një nga skenat më dinamike të artit Evropian .

Puna e gurit të Kapoor ka një lidhshmëri me monumentet për të cilat ai është më i njohur sot.

Publikuar: 26.12.2013 | 11:27
Lexuar: 947 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime