E shtunë, 17.11.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Shkencëtarët amerikan thonë se një teknikë e cila përfshinë bashkëngjitjen e proteinave që vrasin kancerin në qelizat e rruzave të bardha të gjakut, mund të vret qelizat metastazë të kancerit.
Zbulohet një proteinë që mposht ‘metastazën’


Sipas këtyre shkencëtarëve të Universitetit Cornell në shtetin e New York-ut, ky zbulim mund të çojë në trajtime që do të mund ta parandalojnë tumorin për t’u shpërndar në trup.

Në studimin e publikuar, kjo ekipë thotë se ka injektuar mostrat e gjakut me proteina, përfshirë edhe një proteinë që sulmon kancerin, që në fakt është e dizajnar që t’iu ngjitet rruzave të bardha të gjakut.

Shkencëtarët thonë se rruzat e bardha të gjakut kanë shfaqur se janë të afta për të shkatërruar qelizat e kancerit, në të cilat kanë hasur.

Studiuesit amerikan thonë se 90% të vdekjeve nga kanceri ndërlidhen me metastazat, ose përhapja e qelizave kancerogjene në trup.

Studimi i universitetit Cornell, është i publikuar në “Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave” në ShBA.

Publikuar: 07.01.2014 | 17:55
Lexuar: 788 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime