E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Ky roman kishte marrë vlerësimin “Balkanika 2010” si proza e arrirë që e zhvendos letërsinë shqiptare në drejtime të reja, larg fokusit të ngushtë që lidhet specifikisht me problemet shqiptare, dhe e fut në rrjedhën e letërsisë europiane”.
“E kuqja e demave“E kuqja e demave”, romani i shkrimtares Mira Meksi, është botuar së fundi në Francë. Botimi vjen nga shtëpia e njohur botuese “Persée”, ndërsa versioni frëngjisht është i vetë autores.

Ky roman kishte marrë vlerësimin “Balkanika 2010” si proza e arrirë që e zhvendos letërsinë shqiptare në drejtime të reja, larg fokusit të ngushtë që lidhet specifikisht me problemet shqiptare, dhe e fut në rrjedhën e letërsisë europiane”.

Është një version në frëngjisht, jo përkthim. Është një ndryshim goxha i madh, sepse nëse në përkthim i rrihet besnik tekstit, rikrijimi në një gjuhë tjetër është shumë i lirë.

Është një rishkrim i së kuqes së demave. Historia dhe personazhet janë po ato, por lirshmëria e rikrijimit është shumë e madhe”, ka deklaruar Meksi në një prononcim për mediat.

Publikuar: 08.02.2014 | 13:00
Lexuar: 1075 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime