E hënë, 17.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Kafazet e të varfërve janë 1.8 metra të larta dhe 1 metër të gjera. Këto “banesa” janë njëra mbi tjetrën dhe janë fotografuar nga britaniku Brian Cassey.
Jetesa e të varfërve në një nga qytetet më të pasura të planetitNë një nga qytetet më të pasura të Botës mund të gjesh njerëz që kanë si shtëpi kafaze të vogla për të cilat paguajnë rreth 150 dollarë në vit qira pasi jetesa në një qytet të vogël me popullsi shumë të madhe bën që qiraja të jetë stratosferike për të varfërit, qoftë edhe për apartamente shumë modeste.

Kafazet e të varfërve janë 1.8 metra të larta dhe 1 metër të gjera. Këto “banesa” janë njëra mbi tjetrën dhe janë fotografuar nga britaniku Brian Cassey.

Me një popullsi prej 7 milionë banorësh, ish-kolonia e pasur britanike ka një sipërfaqe prej 1103 km² dhe për këtë arsye çmimet e qirave janë shumë të larta. Një apartament me vetëm një dhomë kushton rreth 1500 $ në muaj.

Shtëpitë-kafaze nisën të “lulëzonin” në vitet ’50-’60, ku shumë emigrantë nga Kina u dyndën në Hong Kong. Në vitin 2007 llogaritej se në kushte të tilla jetonin 53 mijë persona.
Jetesa e të varfërve në një nga qytetet më të pasura të planetit
Jetesa e të varfërve në një nga qytetet më të pasura të planetit
Jetesa e të varfërve në një nga qytetet më të pasura të planetit
Jetesa e të varfërve në një nga qytetet më të pasura të planetit

Publikuar: 13.02.2014 | 17:23
Lexuar: 1337 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime