E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Tabriz, kryeqyteti i provincës në Lindje të Azerbajxhanit dhe në Veriperëndim të Iranit, është qyteti i katërt më i madh i vendit, me gati dy milion njerëz.
Irani, vendi i surprizave (FOTO)


Të huajt shpesh e mendojnë shtetin iranian si një lapidar kulturor të dominuar nga kultura persiane, e gjuhës dhe historisë.

Megjithatë, në Veriperëndim Irani e sfidon këtë stereotip. Popullsia e saj është kryesisht nga Azerbajxhani, një grup etnik që është kryesisht mysliman, në të cilin flitet turqisht dhe ka një trashëgimi të përzier iraniane, kaukaziane dhe turke.

Rajoni, gjithashtu mbart dëshmi arkitektonike dhe kulturore të pushtimeve që ka kaluar gjatë shekujve, duke përfshirë edhe fiset arabe nga Jemeni në shekullin e VII, mongolët në shek XIII, safavids në shek e XVI, osmanët në shek e XVIII dhe rusët në shek e XIX.

Tabriz, kryeqyteti i provincës në Lindje të Azerbajxhanit dhe në Veriperëndim të Iranit, është qyteti i katërt më i madh i vendit, me gati dy milion njerëz.

Historia e saj daton pothuajse 3,500 vjet për vendbanimet Iron Age (Periudha e Hekurit) dhe është një pikë strategjike përgjatë rrugëve tregtare që lidhin Kinën me Evropën.
Irani, vendi i surprizave
Irani, vendi i surprizave
Irani, vendi i surprizave
Irani, vendi i surprizave
Irani, vendi i surprizave
Irani, vendi i surprizave
Irani, vendi i surprizave

Publikuar: 08.04.2014 | 10:37
Lexuar: 1234 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime