E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Konsumimi i përditshëm i qumështit mund të ndihmojë personat e moshës së re të shmangin sulmet në tru dhe zemër.
Qumështi mbron nga sulmet në zemër dhe tru

Konsumimi i përditshëm i qumështit mund të ndihmojë personat e moshës së re të shmangin sulmet në tru dhe zemër.

Hulumtuesit britanikë kanë përcjellë rreth 400 mijë persona të moshës nga tetë deri në 28 vjetë, të cilët kanë pirë qumësht me nivel normal të yndyrave. Rezultatet kanë treguar se te ta është vërejtur një ulje e theksuar e rrezikut për sëmundje kardiovaskulare.

Te personat e hulumtuar të cilët kanë pirë më shumë qumësht, goditjet në tru dhe zemër ishin më të ulëta për 16 për qind.

Hulumtimi ka konfirmuar studimet e deritashme të cilat kanë pohuar efektin mbrojtës të produkteve të qumështit në sistemin kardiovaskular.

Publikuar: 13.04.2014 | 12:36
Lexuar: 616 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime