E mërkurë, 12.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Minoriteti Miao në Kinë ruan një traditë shumë të vjetër që konsiston në vënien në kokë të një kapeleje të madhe të bërë me flokët e paraardhësve të vdekur.
Kapele me flokët e paraardhësve të vdekur (FOTO)
Këto kapele të çuditshme vihen në kokë nga femrat e minoritetit prej 5 mijë personash vetëm në raste të veçanta.

Cdo parukë kalohet nga nëna tek bija dhe ajo përmban flokë qindravjeçarë. Flokët lyhen dhe mirëmbahen me kujdes në mënyrë që të qëndrojnë të shndritshëm dhe të shëndetshëm.

Shu Tu, një eksperte kineze në kulturën e minoriteteve, thotë: “Këto kapele vihen nëpër dasma dhe festa të mëdha. Më parë viheshin edhe nga meshkujt, por me kalimin e kohës u la si traditë nga ana e tyre. Vetëm femrat e vazhduan. Në parukë ka flokë nga nëna, gjyshja e madje edhe stërgjyshja.”

“Për disa persona, historia është në libra, ndërsa për komunitetin Miao, historia është në kokën e tyre”, shton ekspertja.
 Kapele me flokët e paraardhësve të vdekur (FOTO)
 Kapele me flokët e paraardhësve të vdekur (FOTO)
 Kapele me flokët e paraardhësve të vdekur (FOTO)
 Kapele me flokët e paraardhësve të vdekur (FOTO)
 Kapele me flokët e paraardhësve të vdekur (FOTO)

Publikuar: 24.04.2014 | 11:34
Lexuar: 1109 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime