E premte, 14.12.2018
Impresum - Marketing - Arkiva - Kontakt

Yll Press

Policia në Indi thotë se militantët e dyshuar separatist i kanë vrarë së paku 10 banorë myslimanë, përfshirë gra dhe fëmijë, në shtetin verilindor, Asam.
Indi: Dhjetë myslimanë të vrarë nga sulmi i militanëtvePolicia në Indi thotë se militantët e dyshuar separatist i kanë vrarë së paku 10 banorë myslimanë, përfshirë gra dhe fëmijë, në shtetin verilindor, Asam.

Sipas policisë, grupi Fronti Kombëtar Demokratik Bodoland kishte dorë në sulmet e djeshme.

Ky grup lufton për autonomi më të madhe rajonale ose për territor të pavarur të banuar me popull Bodo, që përbënë afro 10% të popullatës së këtij shteti federal, me 10 milionë banorë.

Pjesëtarë të popullit Bodo shpeshherë përleshen me myslimanët, për të cilët thonë se kanë hyrë ilegalisht nga Bangladeshi fqinj dhe kanë krijuar vendbanim në tokën e tyre të lashtë nëpër male.

Më se 40 njerëz janë vrarë në përleshjet ndërmjet popullit Bado dhe banorëve myslimanë në këtë hapësirë prej vitit 2012.

Publikuar: 02.05.2014 | 13:34
Lexuar: 564 herë
Printo PDF format Shto në,..

Komentet

Ndalohet përdorimi i gjuhës denigruese dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit. Moderatorët mbajnë të drejtën e fshirjes së komenteve që thyejnë rregullat e komunikimit.
Emri:
Email adresa:
Komenti:Developed by: Just5 Studio
Rss furnizime